Публикувано от Десислава Стефанова на 8 - януари - 2025г. 0 коментара

От мобилните телефони до електрическите автомобили – батериите са неразделна част от нашето ежедневие. Това са устройства, които преобразуват химичната енергия в електрическа и са нагледен пример за съчетаване на науките химия и физика.
Интегрираният урок се проведе с учениците от седми клас под ръководството на г-жа Ивелина Пъшева – старши учител по физика и г-жа Вероника Алексиева – старши учител по химия. За да бъдат въведени в темата в часа по физика седмокласниците решиха кръстословица с термини от раздел „Електричество“. Представена им бе презентация за различните видове батерии и техния химичен състав. Седмокласниците използваха знанията си по химия и сами прочетоха наименованията на веществата, изграждащи батериите. Разбраха как химичния състав на батериите определя техните характеристики, предимства, както и областите им на приложение. С помощта на волтметър измериха напрежението на алкална батерия. Упражниха последователно и успоредно свързване на източници и експериментално доказаха как се променя напрежението.
Г-жа Пъшева постави проектна задача – да се създаде електрическа верига с мини вентилатор, захранвана от алкални батерии.
В часа по химия седмокласниците представиха изработени от тях постери и брошури с информация за видовете батерии и техния химичен състав. Емоционално премина състезателната игра за откриване на алкални вещества в химичния състав на батериите и електрическата игра „Химия на батериите“. Така те обогатиха своите знания за значение на алкалните елементи.

Related Images: