Как живеят космонавтите в Космоса? Вкусна ли е космическата храна? Как бихме живяли на Марс? Може ли да построим космически кораб за пътуване из Млечния път? Тези въпроси обсъждаха екипите от петокласници: „Астронавти“, „Пътешественици в Космоса“ и „Изследователи на Космоса“ в час по човекът и природата. Екип „Учени“ поднесоха интересни факти за космическите изследвания. Забавно протече откриването на скрити думи в таблица от букви в платформата LearningApps. В часа по музика петокласниците разгледаха връзката между музиката и планетите в Слънчевата система. Запознаха се с теорията на Питагор за музиката на сферите. Слушаха фрагменти от инструментални произведения, вдъхновени от планетите: из симфония 41 “ Юпитер” на В. А. Моцарт и из сюита “Планетите” на Густав Холц. Научиха, че откривателя на планетата Уран Уилям Хершел е и талантлив композитор, автор на 24 симфонии.
Чуха съвременната пиеса “Alba mundi”, чиято хармония е развита на базата на деветте ноти, които са с честотата на орбитата на планетите, след което учениците откриха и изсвириха тези тонове на пианото.Магията на Космоса вазовци претвориха в оригинални рисунки на планети, галактики и съзвездия на фона на завладяващата музика на Жан Мишел Жар.
Знанията за Космоса намират приложение и в часовете по литература в 5 клас. В раздела “ Фолклорен традиционен календар“ учениците придобиват знания за слънчево- лунния календар, за цикличността на времето, във връзка с празниците и обредите на българина.













